راهنمای کامل یادگیری زبان با فیلم و سریال

 

سلام به همگی! من مهشید نصرتی هستم و در این مطلب نگاهی به تاثیر فیلم و سریال تو پروسه یادگیری زبان داریم.

 

فیلمی انتخاب کن که قبلا دیدی:

اگه سطحتون مبتدی هست بهتره که فیلم هایی رو برای یادگیری انتخاب کنید که قبلا دیدید. می تونید حتی فیلمی رو ببینید که قبلا کتابش رو خوندید. هدف اینه که یک بار از قبل اول تا آخر داستان رو دیده باشید.

 

یه فیلم جالب رو انتخاب کن:

نگاه کردن یه فیلم کسل کننده اون هم برای دومین بار و با هدف یادگیری ممکنه دقتت رو خیلی پایین بیاره.

 

زیرنویس رو فعال کن:

نیاز نیست حتما کلمه به کلمه زیرنویس رو دنبال کنی ولی همین زیرنویس میتونه در فهم داستان اون جاهایی که برات سخت میشن، بهت خیلی کمک کنه.

می تونید برای بار اول دیدن زیرنویس رو فعال کنید و برای بار دوم که دیگه داستان رو میدونید غیرفعال کنید. اگه قسمت هایی از فیلم رو متوجه نمیشید، از دوباره دیدن اون بخش و فعال کردن زیرنویس نترسید. بارها ببینید و با زیرنویس چک کنید.

 

قدم به قدم:

حواست باشه سراغ فیلم هایی که مدت زمان بالایی دارن نری. با فیلم های کوتاه شروع کن و سعی کن ژانر های تاریخی و فرهنگی انتخاب نکنی که فهم زبان این ژانر ها نیازمند سطح بالایی از زبانه.

دیدن کامل یک فیلم و پروسه نت برداری ممکنه طاقت فرسا باشه. روزانه برای خودت هدف بذار که رو ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فیلم کار کنی.

 

گوش بده و تکرار کن:

اگه قسمتی هست که متوجه نمیشی، دوباره پخش کن با دقت گوش بده و سعی کن با همون آوا تکرار کنی این تکرار در طول زمان روی تلفظ هات معجزه میکنه.

 

روی فیلم های یک کشور و منطقه تمرکز کن:

زبان انگلیسی در کشورهای مختلف با لهجه های متفاوت صحبت میشه و حتی استفاده و کاربرد این زبان میتونه منطقه به منطقه فرق کنه، پس فیلم های یک کشور-منطقه رو انتخاب کنید و سعی کنید تا یه مدت روز اون فیلم ها کار کنید تا به مرور اعتماد به نفستون بیشتر بشه.

 

با دوستانت تماشا کن:

میتونی با چندتا از دوستات که اون ها هم علاقه دارن از این روش زبانشون رو تقویت کنن جمع بشین و بعد از فیلم کلی باهم راجع بهش گفتگو کنید.

 

ژورنال فیلم داشته باش:

وقتی داری فیلم می بینی می تونی هر جا که یه عبارت برات جالب و یا جدید بود بنویسی، اینجوری یه ژورنال داری از عبارات و کلماتی که دنیای واقعی رایج تر هستن و تو مکالمه روزانه استفاده میشن و میتونی تو صحبتات استفاده کنی.

 

فیلمی انتخاب کن که برای سطحت مناسبه:

معمولا برای زبان آموزان مبتدی انیمشین پیشنهاد میشه چون فهمش راحت تره، و اگه کسی بخواد تو این سطح فیلمی مثل رومئو و ژولیت ببینه قاعدتا براش خیلی گیج کننده ست.

 

چرا از طریق فیلم و سریال زبانم رو تقویت کنم؟

عبارات و کلمات انگلیسی ای که تو کتاب ها یاد می گیرید ممکنه همیشه همونی نباشه که در مکالمه های واقعی استفاده باشه. با دیدن فیلم و سریال هم تلفظ هاتون بهتر میشه و هم با مکالماتی آشنا میشین که بیشتر تو دنیای واقعی استفاده میشن.

کلمات رو در بافت جملات یادمی گیرید:

به جای اینکه یه لیست از لغات یاد بگیرید و در آخر بیش از نصفشون از خاطرتون بره و ندونید چه جوری اصلا در جملات استفاده میشن، لغت هایی یاد می گیرید که می دونید کی، کجا و چطور استفاده میشن.

نه تنها کلمات جدید یاد می گیرین، بلکه با چطور گفتنش آشنا میشید:

تو مکالمه فقط کلمه ای که میگید اهمیت نداره، طرز بیان و مدلی که میگید هم مهمه. زبان بدن، حالت چهره( لبخند یا اخم)، لحن شما ( تو ناراحتی یا عصبانیت) هم مهمه. مثلا متوجه میشید که یه شخصیت زمانی که عصبانی میشه و یا تو ناراحتی یک عبارت خاص با لحن دیگه ای بیان میکنه و در موقعیت های دیگه و فیلم های دیگه هم این عبارت رو می‌بینید، اینجوری فوری متوجه میشید که کاربرد دقیق‌ش به چه صورته.

 

تو کامنت ها از تجربیاتتون بهمون بگید.

چه فیلم هایی برای یادگیری زبان بهتون کمک کرده؟ شما کدوم روش رو برای فیلم دیدن و تقویت زبان انجام میدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *